Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

Niech świat o tym wie…

 

 

70. rocznica wyzwolenia obozu

Auschwitz-Birkenau -

pamięć o ofiarach niemieckiego ludobójstwa.

 

To ludzie masowo zabijali innych ludzi w zaplanowanym i zorganizowanym wyniszczaniu. Zło pod podobną postacią, jak w czasie II wojny światowej, odradza się w różnych miejscach i okresach. Człowiek tworzy dla drugiego człowieka piekło na ziemi. Nie ma wątpliwości, iż trzeba użyć wszelkich środków, żeby przed podobną tragedią ustrzec ludzi na całym świecie.

         W czwartek, 29 stycznia, młodzież ZSZ nr 30 obejrzała prezentację i filmy dokumentalne ukazujące najczarniejszą kartę w dziejach ludzkości. Kultura europejska nie potrafiła jej zapobiec – Niemcy zgładzili miliony ludzi.

 

Słowa nienawiści - nazistowski sposób myślenia.

 

Żydzi są rasą, która musi ulec kompletnemu zniszczeniu.

         Hans Frank, Generalny Gubernator w        okupowanej Polsce.                                            

 

Musimy uwolnić niemiecki naród od Polaków, Rosjan, Żydów i Cyganów.

Otto Thierack, minister sprawiedliwości   III Rzeszy.

 

Najważniejszym zadaniem jest wykrycie wszystkich przywódców polskich, […] aby można ich było unieszkodliwić. […] Wszyscy fachowcy polskiego pochodzenia zostaną wyzyskani w naszym przemyśle wojennym. A potem wszyscy Polacy znikną ze świata.

                   Heinrich Himmler, Reichsfuhrer SS.

 

 

Od słów Niemcy przeszli do realizacji swoich zamierzeń. Człowiek przekroczył granice, nastąpił upadek człowieczeństwa.

    Hitlerowscy politycy marzyli o stworzeniu czystego rasowo społeczeństwa. Niemcy byli przekonani o nadrzędności rasy aryjskiej, stanowiącej rasę panów. Głosili hasła likwidacji Żydów (ostateczne rozwiązanie). Zgodnie z tą ideologią Niemcy musiały posiadać należną sobie przestrzeń życiową. Agresja na Polskę była wynikiem dążenia Rzeszy do zdobycia nowych terytoriów, które planowano zasiedlić niemiecką ludnością.

Największy symbol ludobójstwa.

 

    Auschwitz – zapomniane dowody zbrodni oraz Treblinka – ocaleni z obozu zagłady.

Pierwszy film stawia wielokrotnie powtarzane od czasów II wojny światowej pytanie: dlaczego w obliczu kolejno dostarczanych dowodów nazistowskiej zbrodni, świat milczał? Drugi opiera się na wspomnieniach dwóch byłych więźniów - Samuela Willenberga i Kalmana Taigmana, którym w sierpniu 1943 r. udało się uciec z obozu zagłady w Treblince. Przybliża niezwykłe losy ocalonych z obozowego koszmaru. Willenberg walczył w Powstaniu Warszawskim, a Taigman był świadkiem na procesie Adolfa Eichmanna - jednego z twórców planu eksterminacji Żydów.

 

 

Straty polskiej ludności.

 Nie ma chyba w Polsce miejscowości, której mieszkańcy nie byli w trakcie wojny poddani represjom. Świadczą o tym tysiące grobów, pomników, miejsc pamięci i tablic pamiątkowych. Nie ma rodziny, która nie straciła kogoś bliskiego, nie była poddana wysiedleniu, zmuszona do pracy przymusowej, bądź podlegała innego rodzaju prześladowaniom. Wiele rodzin, nie zna wojennych losów swoich najbliższych, po których wszelki ślad zaginął. 

 

 

Opracował: Artur Nawrot