Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

ERASMUS+ W TURCJI

 

    27 listopada siedmioosobowa grupa uczniów szkoły branżowej wyruszyła w podróż do Turcji, a dokładnie do Kayseri – miasta położonego w samym centrum tego kraju.

    Pierwszy dzień pobytu (29.11) w Turcji przyniósł wiele pozytywnych wrażeń. Poniedziałek był czasem na zwiedzanie szkoły Arif Molu, która była naszym gospodarzem i partnerem w realizowanym projekcie. Po grach i zabawach integracyjnych młodzież z Polski, Belgii i Turcji wzięła udział w grze miejskiej. Następnie udaliśmy się do Zamku, w którym mieści się muzeum archeologiczne poświęcone historii regionu.

 

 

    Drugi dzień (30.11) przywitał nas wspaniałą słoneczną pogodą. Poranek nasi uczniowie spędzili na grach zespołowych. Korzystając z krótkiej przerwy przed kolejnymi zajęciami odwiedziliśmy tradycyjną turecką piekarnię. Następnie nasz przewodnik Akif zabrał nas w przepiękne miejsce w górach. Stanęliśmy u podnóża masywu górskiego Erciyes. Wieczór spędziliśmy wspólne z innymi uczestnikami projektu, rozmawiając i zajadając się słodkościami.

 

 

    Kolejny dzień (1.12) okazał się również intensywny, co poprzednie. Najpierw w szkole każdy kraj zaprezentował przygotowaną przez siebie legendę dotyczącą swoje ojczyzny. Kolejnym punktem programu była w Centrum Nauki, gdzie młodzież oprowadzał przewodnik tłumacząc różne zjawiska i pozwalając na eksperymenty. Po prawdziwym tureckim obiedzie w rodzinnej restauracji udaliśmy się do miejskiego zoo, gdzie uczniowie, zamiast skarbu, szukali różnych zwierząt i rozwiązywali łamigłówki. Wieczorem spacerowaliśmy po zabytkowym centrum Talas w świetle urokliwych restauracyjek. Dzień zakończyliśmy deserem w centrum Kayseri.

 

 

    W czwartek (2.12) zwiedziliśmy Kapadocję. Kapadocja to historyczna kraina w środkowej części Turcji i centralnej Anatolii. Znana jest przede wszystkim z form tufowych, które tworzą wręcz księżycowy krajobraz. W nich zostały wykute domy oraz kościoły. Udaliśmy się do muzeum na świeżym powietrzu podziwiając skalne domostwa, mogliśmy nawet zajrzeć do ich wnętrza. To niesamowite miejsce zrobiło na każdym ogromne wrażenie. Tego samego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach ceramicznych. W niewielkiej pracowni od ponad stu lat tą samą metodą wyrabia się przepiękne przedmioty codziennego użytku.

 

 

    Ostatni dzień zajęć (3.12) rozpoczął się międzykulturową lekcją religii. Młodzież miała okazję odwiedzić meczet oraz poznać fundamentalne zasady Islamu. Aby wejść do muzułmańskiej świątyni, musieliśmy wszyscy zdjąć buty, a kobiety zakryć włosy. Następnie udaliśmy się na miejski targ Kayseri Çarşısı, który ma ponad 800-letnią tradycję. Tam wszystkimi zmysłami poznawaliśmy turecką kulturę, jedzenie i sztukę. Wieczorem wspólnie podsumowaliśmy nasze pięciodniowe spotkanie oraz zdobytą wiedzę. Dzień zakończył się uroczystą kolacją w gronie naszych tureckich i belgijskich partnerów.