Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

FINAŁ XIX MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU KUCHARSKO - CUKIERNICZEGO

 

    10 grudnia 2021 roku odbył się finał XIX Małopolskiego konkursu kucharsko - cukierniczego uczniów szkół zawodowych specjalnych pod hasłem: ,,TRADYCYJNE POTRAWY WIGILIJNE I TRADYCYJNE WYPIEKI BOŻONARODZENIOWE”.

    Nasz Ośrodek godnie reprezentował 2 osobowy zespół cukierniczy oraz 2 osobowy zespół zawodu kucharz ze Szkoły Branżowej w składzie: Magdalena Cieślik i Mikołaj Hajto z klasy IIIF BS o profilu cukiernik, Weronika Szaruga (IA) i Ewelina Latko (IIIA) – zawód kucharz.

    Uczniowie Magda i Mikołaj przygotowali ciasto Seromakowiec w piernikowej zagrodzie (pierniki były wcześnie wypieczone i udekorowane lukrem przez samych uczniów) i miodownik w formie gwiazdy wraz z dekoracją świątecznego stołu. Zespół kucharzy przygotowywał: tradycyjny świąteczny barszcz czerwony z krokietem z kapustą i grzybami a także pierogi Nowodworskie (kasza gryczana, ser biały, żurawina).

    Nauczyciele przygotowujący uczestników konkursu dokonali oceny organoleptycznej sporządzonych ciast i potraw. Konkursowicze wykonali także dekorację stołu nawiązującą do tematyki konkursu.

    Konkurs odbywa się corocznie w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie, tym razem ze względu na sytuację epidemiczną, każda szkoła przeprowadziła go u siebie, natomiast prace konkursowe w formie fotoreportażu zostały elektronicznie przesłane do oceny komisji. Nasi cukiernicy i kucharze dzielnie przygotowali Bożonarodzeniowe wypieki i potrawy. Pomimo że nie udało się zająć miejsc na podium, to nasze wypieki i potrawy były piękne i smaczne. Wśród dużej konkurencji i wymagającego jury, które tworzyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników wypadliśmy bardzo dobrze i jesteśmy dumni. Naszym konkursowiczom gratulujemy i życzymy dalszego kształtowania swoich umiejętności kulinarnych i cukierniczych.