Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

MAŁOPOLSKI KONKURS KUCHARSKO - CUKIERNICZY O PUCHAR MAŁOPOLSKIEJ IZBY RZEMIOSŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

 

    Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Małopolskim Konkursie Kucharsko – Cukierniczym o Puchar Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który organizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie.

    Konkurs odbył się w dniach 19-20 kwietnia 2023 i była to już XXI edycja, która okazała się dla naszego zespołu wyjątkowa, gdyż udało nam się powtórzyć sukces z XX edycji i otrzymać powtórnie Nagrodę Specjalną Małopolskiego Kuratora Oświaty dla ucznia klasy III Mikołaja Hajto i uczennicy klasy II Oliwii Adamczyk - laureatów I miejsca w kategorii cukiernik za wykonanie tortu „Moc ziaren w korzennej nucie – lekki tort makowy z kremem kawowym z nutą korzenno migdałową” , oraz za deser: „Mazurek z arkuszem o orzeźwiającym różanym smaku. (Przepisy zaczerpnięte z historycznych źródeł. Uczniów przygotowywała nauczycielka zawodu Małgorzata Piskorska. Uczniowie zdobyli również puchar za zajęcie II miejsca od Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, otrzymali dla szkoły dwa profesjonalne roboty. Zadecydowała o tym komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia. Wysiłki uczniów oceniane były pod kątem organizacji pracy, właściwego procesu technologicznego, jakości i estetyki wykonywanych wyrobów cukierniczych oraz przestrzegania przepisów bhp. Mikołaj zaprezentował nie tylko profesjonalną wiedzę i umiejętności cukiernicze, ale także podzielił się swoją wiedzą historyczną na temat kuchni ziemiańskiej, stosowanych produktów. Oceniana również była prezentacja wykonanego wyrobu, doboru surowców i kompozycji smaków oraz dekoracja stołu dostosowana do tegorocznej tematyki konkursu czyli: "Smaki ziemiańskiego stołu w XIX wieku".

    Nasi uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: kucharz oraz cukiernik.

    Kucharzy reprezentowali uczniowie klasy I: Marek Cisek i z klasy III: Małgorzata Bujakiewicz przygotowani przez nauczyciela przedmiotów zawodowych pana Jakuba Walas Drużyna kucharzy zaprezentowała wyroby „ Bliny ziemniaczano-grzybowe z łososiem i dipem śmietanowym” oraz „Konfitowane udko z kaczki z kaszą gryczaną i warzywami, z karmelizowanymi śliwkami”, Uczniowie otrzymali wyróżnienie z 8 innymi drużynami m.in. z Krakowa i Oświęcimia, Bochni ale także z Czech i Słowacji.

    Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem, pokonali stres, gratulujemy sukcesu.