Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

REALIZACJA PROJEKTU PO WER W HOLANDII

 

    Grupa wychowanków z SOSW nr 1 w Krakowie zakończyła projekt PO WER „Język, kultura, natura i ekologia holistycznie” wyjazdem do partnerskiej szkoły MBO w Holandii.

    Od 13 do 20 listopada jedenastka uczniów szkoły branżowej przebywała w Utrechcie zwiedzając, poznając holenderską kulturę, realizując wspólne zadania z holenderskimi rówieśnikami.

    Program wyjazdu był niezwykle bogaty, uczniowie odwiedzili takie miasta jak Amsterdam, Utrecht, Haga oraz Volendam, podziwiali prace Vincenta van Gogha w jego muzeum w stolicy Holandii, zwiedzili zamek Kasteel do Haar XIV-wieczny pałac, który jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku był zamieszkały przez holenderskich właścicieli, którzy przyjaźnili się ze znanymi artystami i ludźmi kultury takimi jak malarz Salwador Dali, aktor Gregory Peck, aktorka Brigitte Bardot, projektantka Coco Chanel, którzy chętnie odwiedzali to miejsce. Pojechaliśmy też nad Morze Północne. Uczestniczyliśmy w różnego rodzaju warsztatach: produkcji masła, rozpoznawania ziół, produkcji sera, z którego słynie Holandia, na ekologicznej farmie doświadczyliśmy w jaki sposób można w zgodzie z naturą i poszanowaniem dobrostanu zwierząt hodować kozy, świnie, kury i króliki. Mogliśmy też zobaczyć jak zwierzęta są karmione, a nawet zobaczyć narodziny dwóch koźlątek. Uczniowie mogli doświadczyć Holandii wszystkimi zmysłami, nasz pobyt zakończyliśmy wizytą na lokalnym targu gdzie smakowaliśmy tradycyjnych holenderskich przysmaków: śledzia, lokalnego sera, pączka, wafli z karmelem, które choć w zimowej już atmosferze smakowały wyśmienicie.

    Dla wielu uczniów była to pierwsza podróż zagranicę, lot samolotem. Wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń, które na pewno przełożą się na większą wiedzę, pewność siebie, znajomość języka angielskiego naszych uczniów.