Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI

 

 

    12 uczniów naszej szkoły od 25 kwietnia do 6 maja odbyło praktyki zawodowe w projekcie Erasmus + Mobilność i doświadczenie - praktyki zagraniczne dla osób ze specjalnymi potrzebami. Spędziliśmy dwa tygodnie w greckiej Leptokarii – miasteczku położonym nad Morzem Egejskim u podnóża Olimpu. Był to czas na zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych, a także na sprawdzenie kompetencji językowych.

 

 

    Uczniowie w zawodzie: sprzedawca, cukiernik, kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej oraz pracownik pomocniczy fryzjera poprzez zagraniczną praktykę zdobyli doświadczenie zawodowe, które w dużym stopniu ułatwi im znalezienie atrakcyjnej pracy w Polsce i za granicą. Program stażu pracowników obsługi hotelowej obejmował takie zagadnienia jak: praca w kuchni, przygotowanie sali konsumpcyjnej do obsługi gości, utrzymywanie czystości w pokojach. Cukiernicy i kucharze mieli okazje przygotowywać tradycyjne greckie potrawy oraz wypieki związane z prawosławnymi Świętami Wielkanocnymi. Dodatkowo wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w tradycyjnej fabryce pity oraz fabryce oliwy.

 

 

    Wyjazd na praktyki to nie tylko praca. Pod okiem pilota grupy zwiedziliśmy wiele zabytkowych miejsc, zapoznaliśmy się z grecką kulturą, obyczajami, specyfiką funkcjonowania miast oraz lokalnych wiosek. Nasi uczniowie zwiedzili ruiny zamku Platamonas oraz urokliwą wioskę na zboczu Olimpu – Panteleimonas. Weekend również był dla nas intensywny. Odwiedziliśmy Meteory – klasztory, które są „zawieszone w powietrzu”, niektóre na wysokości kilkuset metrów. Następnego dnia popłynęliśmy na Skiathos. Wyspa nazywana jest często "perełką Morza Egejskiego" znana ze swojej urody i złocistych plaż.

    Ostatniego dnia pobytu uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w mobilności oraz nabycie nowych umiejętności.

 

 

     Projekt ,,Mobilność i doświadczenie - praktyki zagraniczne dla osób ze specjalnymi potrzebami" jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Fundacja Internationaler Bund Polska (lider konsorcjum) oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy nr 1 w Krakowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni, Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie.