Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

PRAKTYKI ZAWODOWE W NIEMCZECH

 

Projekt  „Współfinansowany  w  ramach
programu  Unii  Europejskiej  Erasmus+”

 

Organizatorem wyjazdu jest Fundacja

z siedzibą w Krakowie

 

    W dniach od 26 września do 9 października 2021 roku kolejna grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe do Niemiec. W ramach europejskiego programu Erasmus+ uczniowie zawodu kucharz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie realizowali projekt pt. „Nabywanie kompetencji zawodowych i mobilność wsparciem w wyrównywaniu szans zawodowych młodzieży“.

    ERASMUS to program UNII EUROPEJSKIEJ w dziedzinie edukacji, szkolenia, młodzieży oraz sportu. Dzięki programowi ERASMUS+ osoby uczące się zawodu mogą zdobywać doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.

    Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali praktyczne doświadczenie zawodowe w niemieckim ośrodku Internationaler Bund Berlin-Brandenburg gGmbH we Frankfurcie nad Odrą. W ramach projektu uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego, zajęciach kulturowych i pedagogicznych przygotowujących ich do wyjazdu. Projekt gwarantował zakwaterowanie, transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną.

    Uczniowie biorący udział w projekcie musieli wykazać się dobrymi wynikami w nauce, zachowaniu oraz wybitnymi umiejętnościami zawodowymi.

    Program stażu obejmował zagadnienia związane z pracą w kuchni, obsługą sali restauracyjnej a grupa monterów prowadziła prace zewnętrzne przy renowacji obiektu. Uczniowie poznali niemieckie standardy wykonywania zadań zawodowych. Praca praktykantów oceniana była przez niemieckich instruktorów. Pobyt obejmował również udział w wielu zajęciach turystycznych i imprezach kulturalnych.

    W dniu 2 października uczniowie odbyli wycieczkę do stolicy Niemiec do Berlina. Zobaczyli m.in. (BUNDESTAG, BRAMA BRANDERBURSKA) oraz podróżowali po mieście metrem co było dla nich nowym doświadczeniem. Innymi atrakcjami dla uczniów była ścianka wspinaczkowa, a także zajęcia kreatywne oraz wycieczka do leśnego ZOO.

    Na zakończenie praktyki uczniowie otrzymali Certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.