Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

Uczniowie naszej Szkoły odnoszą wiele sukcesów w lekkoatletyce, piłce nożnej, piłce ręcznej i koszykówce na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.  Każdy uczeń ma okazję spróbować swoich sił na największych obiektach sportowych miasta Krakowa i całej Polski.  Więcej o sporcie w naszej szkole...

Oto ważne wydarzenia sportowe, w których wzięli udział nasi uczniowie w roku szkolnym 2012/2013.

W dniu 15 maja 2013 roku na stadionie AWF w Krakowie odbyły się XIV Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce. Pogoda dopisała, młodzież bawiła się znakomicie godnie reprezentując Naszą Szkołę.

Medale zdobywali:

Krzysztof Rzepa, Bogdan Wyroba, Boroń Kazimierz, Piwowarski Paweł, Biel Marek, Partyka Konrad, Paluchowski Paweł, Śmietana Grzegorz, Zawadzki Patryk, Wieczorek Barbara, Balicka Karolina, Adamus Sylwia i Justyna Iwan.

Opiekę trenerską sprawowali: Marta Pałka, Beata Jewiarz, Magdalena Ross i Jacek Zuba.

10 kwietnia 2013 roku uczestniczyliśmy w Turnieju Tenisa Stołowego drużyn Nieprzetartego Szlaku, zorganizowanym w SOSW w Myślenicach.

W turnieju II miejsce indywidualnie zdobył Darek Bil, a drużynowo wywalczyliśmy puchar i II miejsce.

W dniach 5-7 kwietnia 2013 roku odbyły się VI Halowe Mistrzostwa Polski ZSS „Sprawni Razem” w Piłce Nożnej Kobiet w Słupsku. W turnieju stratowało 9 drużyn z różnych województw.

Województwo małopolskie reprezentowały uczennice naszej szkoły: Karolina Busse, Renata Płaszewska i Katarzyna Sroka oraz uczennice ZSS nr 14.

Nasze dziewczęta pokazały klasę i zajęły wysokie bo aż II MIEJSCE .

Ogromny sukces zawodniczek, satysfakcja i radość ze srebrnego medalu to dowód na to, że ciężka praca naszych dziewcząt oraz nauczycieli przygotowujących do turnieju nie poszła na marne.

Dodatkową atrakcją okazał się wyjazd do Ustki, gdzie miałyśmy okazję zapoznać się z historią tego pięknego miasteczka i zobaczyć zimny o tej porze roku Bałtyk.

W dniach 13-15 marca 2013 roku odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Narciarstwie Zjazdowym w Zakopanem. Wybrana reprezentacja uczniów z SOSW nr 1 w Krakowie pod opieką pana Marka Franaszka i pani Marianny Wyszyńskiej spakowała sprzęt narciarski i pojechała zdobywać medale. W tym roku szkolnym Kraków okazał się zwycięzcą w każdej reprezentowanej przez nas kategorii – efekty ciężkiej pracy podczas corocznych obozów w Białce Tatrzańskiej dały swoje efekty. Pokonaliśmy młodzież z Nowego Targu, a nawet z Zakopanego. Złoto w kategorii chłopcy starsi zdobył wychowanek internatu Łukasz Wąsik i zdeklasował o parę sekund resztę zawodników. Srebro w tej samej kategorii zdobył Krzysztof Rzepa, zaś IV miejsce zajął Konrad Partyka. W kategorii dziewcząt złoto zdobyła Sylwia Adamus, zaś srebro Anna Gmaj.

W ramach wycieczki młodzież zwiedziła również zakopiański Dom Do Góry Nogami, odbyła wycieczkę na Krupówki, podczas której poszliśmy na pyszne pączki i czekoladę.

Sukcesy te przekonały nas, że ciężka praca przynosi efekty, ogromną satysfakcję i zwycięstwa, więc w przyszłym roku zamierzamy trenować jeszcze wytrwalej – chcemy zaprezentować się zarówno w zawodach w narciarstwie zjazdowym, jak i stworzyć nową w naszym Ośrodku reprezentację narciarzy biegowych.

Dnia 14 marca 2013 roku w Skotnikach odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Kobiet. Nasza drużyna w składzie: Karolina Busse, Katarzyna Sroka, Sandra Krzemień, Karolina Balicka, Renata Płaszewska, Paulina Jędrych, Justyna Jeżyna pod opieką Pań: Magdaleny Ross i Beaty Jewiarz zajęła 2 miejsce. Do reprezentacji woj. małopolskiego na Mistrzostwa Polski, które odbędą się w Słupsku zostały powołane: Karolina Busse, Karolina Balicka, Renata Płaszewska i Katarzyna Sroka - gratulujemy i życzymy sukcesów!

27 lutego 2013 roku już po raz kolejny tym razem na stoku Maciejowa w Rabce, nasza 14 dh im. Janka Bytnara uczestniczyła w Olimpiadzie Zimowej Drużyn Nieprzetartego Szlaku. W imprezie brały udział reprezentacje z 7 placówek łącznie 102 harcerzy. Po uroczystym apelu inauguracyjnym odbyły się następujące konkurencje: zjazd na sankach, jabłuszku, obręczy, wyścigi zaprzęgów, rzut śnieżkami do celu oraz przeciąganie liny. Każdy z uczestników miał swój numer startowy i czuł się prawdziwym zawodnikiem. Był sport, zabawa i radość. Nie było lepszych czy gorszych. Każdy harcerz był zwycięzcą swoich słabości, dlatego wszyscy wyjechali ze złotym medalem, pamiątkową plakietką i dyplomem uczestnictwa.

Nam udało się wywalczyć drużynowo I miejsce w przeciąganiu liny – pokonaliśmy wszystkich, oraz indywidualnie III miejsce w zjeździe na sankach, III miejsce w zjeździe na jabłuszku, oraz puchar i drużynowo III miejsce. Teraz z niecierpliwością czekamy już na kolejną olimpiadę.

Dnia 1 marca 2013 roku w Skotnikach rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w piłce nożnej halowej. Nasza drużyna w składzie: Madejski Walenty, Srokosz Marcin, Biel Paweł, Woźniak Dawid, Kopciuch Przemysław pod opieką Pani Beaty Jewiarz i Pana Jacka Zuby po zaciętej walce zajęła 4 miejsce. Po zawodach, zawodnicy obiecali, że z następnych zawodów przywiozą już medal.

W dniu 26.02.2013 w Spytkowicach odbyła się ZIMOWA IMPREZA REKREACYJNO-SPORTOWA i Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w narciarstwie zjazdowym i biegowym „Sprawni Razem”. Celem imprezy było: Popularyzacja narciarstwa zjazdowego i biegowego wśród młodzieży, upowszechnianie aktywnego wypoczynku, promowanie walorów turystyczno-sportowych Beskidów, Wybór reprezentacji województwa małopolskiego na Mistrzostwa polski w narciarstwie biegowym i zjazdowym.

Nasza reprezentacja w składzie:

Krzysztof Rzepa

Sylwia Adamus

Paweł Biel

Paweł Paluchowski

Karolina Busse

pod opieką: Magdaleny Ross i Mateusza Kobalczyka zdobyła czołowe miejsca dzięki umiejętnościom  nabytych na obozach narciarskich, które co roku organizowane są w naszej szkole.

II miejsce Krzysztof Rzepa – slalom gigant

I  miejsce Sylwia Adamus – slalom gigant

V miejsce Paweł Biel – slalom gigant

Dnia 7 listopada 2012 roku odbyły się Międzyszkolne Zawody w Koszykówce Dziewcząt. Nasz drużyna w składzie: Busse Karolina, Balicka Karolina, Krzemień Sandra, Płaszowska Renata, Jędrych Paulina, Grabarz Klaudia i Jeżyna Justyna zajęła II miejsce...

Dnia 10 października 2012 roku  grupa uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod opieką Pań Beaty Jewiarz i Marty Pałki udała się na wycieczkę, podczas której zwiedzała stadion Cracovi. Uczniowie obecni byli nie tylko na trybunach i murawie stadionu, ale zobaczyli również szatnie zawodników, gabinety odnowy biologicznej, miejsce pracy dziennikarzy oraz sale konferencyjną gdzie odbywają sie pomeczowe konferencje prasowe. Wycieczka zakończyła się w Muzeum Klubowym i zaproszeniem na ligowy piłkarski mecz.

W dniu 9 października 2012 roku w Myślenicach rozegrany został III Małopolski Turniej w Futsalu. Nasza drużyna pojechała pod opieką Pań: Beaty Jewiarz,  Magdaleny Ross i zajęła po zaciętej walce III miejsce pokonując kolegów ze szkoły przy ulicy Zamojskiego po rzutach karnych. Turniej był bardzo  ciekawy a mecze zacięte. Do reprezentacji województwa małopolskiego powołany został Madejski Walenty. Skład drużyny: Bubak Sebastian, Galbarz Mateusz, Biel Paweł, Madejski Walenty, Srokosz Marcin, Kopciuch Przemyslaw oraz absolwenci: Patryk Antos, Adrian, Zając Mateusz i Kucharski Krystian.

Dnia 11 września 2012 roku w Skotnikach odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w piłce nożnej dziewcząt. W turnieju nasza drużyna zajęła drugie miejsce. Dziewczęta w składzie: Karolina Busse, Angelika Balicka, Karolina, Balicka, Sandra Krzemień, Renata Płaszowska, Paulina Jędrych, Magda Wałach, Barbara Adamcewicz-absolwentka, Ewa Tomaszewska-absolwentka.

Dnia 25 września 2012 roku na pływalni "Wisły" Kraków rozegrany został III Krakowski Miting Pływacki Olimpiad Specjalnych. Nasi dzielni zawodnicy, pod opieką Pani Beaty Jewiarz i Pana Mateusza Kobalczyka pokonywali kolejnych rywali. Jurek Godawski wywalczył 2 złote medale, Dawid Hanuszkiewicz zdobył 1 złoty medal i 1 brązowy, Karol Kadłubek powiększył naszą zdobycz o kolejny brązowy medal, a Marysia Kalisz finiszując na 4 miejscu została wyróżniona statuetką " najsympatyczniejszej zawodniczki zawodów".  Zawodnicy zapowiedzieli, że przez cały rok będą ciężko trenować i nie zawiodą nas też w przyszłym roku.

Na terenie AWF w Krakowie, w dniach 20 - 23 września odbywał się III Ogólnopolski Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy i Rektora Akademii Wychowania Fizycznego profesora Andrzeja Klimka. W turnieju tym reprezentowali województwo małopolskie uczniowie naszej szkoły:  Celia Hadław - I miejsce w grze pojedynczej i podwójnej oraz Krystian Tytko -  II miejsce w grze pojedynczej i drużynowej. Dzięki dużej promocji nowej dyscypliny i przede wszystkim jej ogromnej atrakcyjności dla zawodników, impreza choć wyczerpująca, była ciekawa i emocjonująca dla ok. 100 zawodników z całej Polski.

W dniu 11 września 2012 roku w Skotnikach nasi uczniowie rozpoczęli zmagania sportowe. W Mistrzostwach Województwa Małopolskiego Chłopców w Piłce Nożnej zajęliśmy 1 Miejsce. Skład zwycięskiej drużyny: Galbarz Mateusz, Łabuz Mariusz, Biel Paweł, Paluchowski Paweł, Srokosz Marcin, Madejski Walenty, Bubak Sebastian i Łabuz Łukasz.