Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

WIRTUALNE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ CUKIERNI "SOWA" W BYDGOSZCZY

 

    W dniu 8 marca 2023 roku klasy trzecie zawodu cukiernik odbyły wirtualne spotkanie z przedstawicielką cukierni Sowa w Bydgoszczy.

 

    Pani Aleksandra opowiedziała nam o historii zakładu, która sięga 1946 roku. Wtedy właśnie Feliks Sowa, wraz z małżonką Stanisławą, otwierają pierwszy zakład piekarniczy w kamienicy przy ulicy Pomorskiej, w Bydgoszczy. Piekarnia, a później także cukiernia, funkcjonuje z powodzeniem po dziś dzień.

     Adam Sowa, młodszy syn Feliksa i Stanisławy, skuszony zapachami i zaangażowany w pomoc, dołącza do rodzinnego interesu. W 1990 roku Adam Sowa wraz z małżonką zakładają nową spółkę. Od tej pory, działalność spod znaku sowy firmowana jest oficjalną nazwą Cukiernia i Piekarnia Adam Sowa.

    Wciąż jednak brakuje miejsca, w którym można by zjeść kawałek pysznego ciasta, przy świeżo zmielonej, aromatycznej kawie. Powstaje pierwsza kawiarnia Adama Sowy.

    W 2008 roku powstaje własna, zastrzeżona marka czekolady, którą mogą się dzisiaj pochwalić naprawdę nieliczni.  Oryginalna receptura powstaje w Paryżu, pod okiem największych znawców gęstej słodyczy i stanowi obecnie pilnie strzeżoną, słodką, rodzinną tajemnicę.

    Rok póżniej powstaje palarnia kawy. Sowa Caffè jest starannie dobraną, 100% mieszanką najszlachetniejszych Arabik, pochodzących z regionów Ameryki południowej i centralnej. Doskonałe dopełnienie dla ciast i deserów.

 

    W dalszych latach rozwijany jest nadal asortyment między innymi - lody.

    Cukiernia może poszczycić się sukcesami międzynarodowymi. I tak w 2014 roku zdobywa trzecie miejsce podczas Lodowych Mistrzostw Świata „Coppa delMondo della Gelateria” odbywających się we włoskim mieście Rimini. Dodatkowo zespół w składzie Aleksandra Sowa, Paweł Małecki, Michał Doroszkiewicz, Maciej Pięta oraz Mariusz Buritta został uhonorowany nagrodą specjalną w kategorii najlepsza rzeźba lodowa.

    W 2019 roku w słynnych Mistrzostwach Świata Cukierników we Włoszech organizowanych przez Federazione Italiana di Pasticceria, Gelateria e Cioccolateria. Prestiżowy tytuł i zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Jowicie Woszczyńskiej pracującej wraz z Pawłem Małeckim w dekoratorni Cukierni Sowa. Swój tort przyozdobiła motywami nawiązującymi do malarstwa czołowych reprezentantów Młodej Polski: Jacka Malczewskiego oraz Władysława Ślewińskiego.

    Obejrzeliśmy również film z dzisiejszego zakładu, po którym „oprowadzał” nas sam Paweł Małecki. Jest on w cukierni Sowy kierownikiem działu dekoratorni, pralin, dekoracji i lodów, jednak większość z nas zna go z „Cukierni Lidla”.

    To było bardzo ciekawe spotkanie.