Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

    29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.

    Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Zdaniem psychologów dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest też czas poświęcony na czytanie dziecku, w czasie którego umacniają się więzi rodzinne a w naszym przypadku integrację grupy rówieśniczej w naszej szkole.

    My nauczycielki SPDP wybrałyśmy dla Naszych uczniów książkę pt. "Czarodzieje mogą wszystko" (Dariusz Chwiejczak). I trzeba przyznać... w czarodziejski wprowadziła nas klimat! A nauczyciele BSIst. Wybrali "Bajki filozoficzne: Jak żyć razem" (Michel Piquemal). Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!