Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

 

Dzień 14 października 1988 roku, to szczególny dzień dla naszego Ośrodka. W tym dniu Ośrodek otrzymał swojego Patrona  którym jest Jan Matejko.

Jan Alojzy Matejko przyszedł na świat 24 czerwca 1838 roku w domu przy ul. Floriańskiej 41 w Krakowie. Jego rodzice, Joanna Karolina Rozberg i Franciszek Matejko mieli jedenaścioro dzieci. Ojciec był katolikiem, a matka ewangeliczką. Ojciec tak licznej rodziny całkowicie pochłonięty był pracą, a dziećmi zajmowała się matka, która zmarła w 1845 roku (Jan miał wtedy 7 lat). Następnie dziećmi zaopiekowała się jej rodzona siostra - Anna Katarzyna z Rozbergów Zamojska.

Od najmłodszych lat Jan wykazywał skłonności do malarstwa, podczas gdy słabo szła mu nauka innych przedmiotów szkolnych. Jan Matejko urodził się i pierwsze lata przeżył w Rzeczypospolitej Krakowskiej - wolnej i niepodległej. Jesienią 1847 roku Jan poszedł do Szkoły Św. Barbary, jednak nie miała ona na niego dobrego wpływu. Jeden z braci przygotował go więc do egzaminu do Liceum Św. Anny. Dostał się do niego, ale w trzeciej klasie nie otrzymał promocji, jedynie z rysunku miał celujący. Młody Matejko rysował w domu z wielkim zamiłowaniem, głównie kopie ilustracji znajdujących się w książkach historycznych, których w domu było wiele.

 

Ważne daty z życia malarza:

 

24 czerwca 1838  -  w Krakowie przy ulicy Floriańskiej urodził się Jan Alojzy Matejko;

1852-1858 -  nauka w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych;

1858-1859 - Matejko otrzymał stypendium, dzięki któremu może sobie pozwolić na wyjazd do Monachium, gdzie odbywa dalsze studia malarskie;

1862 - maluje ,,Stańczyka", jeden ze swoich najpiękniejszych obrazów;

1863 - z powodu słabego wzroku Matejko nie mógł walczyć, jednakże pomagał finansowo, a także dowożąc broń;

1864 - Wielki sukces odnosi obraz ,,Kazanie Skargi". Małżeństwo z ukochaną, wielbiona od wielu lat Teodorą Giebułtowską;

1865 - Pobyt Matejki w Paryżu, w którym otrzymuje złoty medal za obraz ,,Kazanie Skargi". W tym samym roku rodzi się jego pierwsze dziecko;

1866 - wystawienie w Krakowie ,,Rejtana", powoduje ostry sprzeciw takiemu traktowaniu historii. Kontrowersyjny obraz otrzymuje złoty medal w Paryżu.

1869 - namalował ,,Unię Lubelską". Po raz kolejny został doceniony w Paryżu, otrzymuje tam order Legii Honorowej.

1872 - Matejko spłaca resztę rodziny i kupuje dom, przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. Powstaje obraz ,,Stefan Batory pod Pskowem".

 

Twórczość polityczna:

 

 

Stańczyk (1862)

 

 

Kazanie Skargi  (1864)

 

 

Unia Lubelska  (1869)

 

 

Rejtan - Upadek Polski  (1866)

 

 

Twórczość patriotyczna:

 

 

Zawieszenie Dzwonu Zygmunta

 

 

Bitwa Pod Grunwaldem