Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

 

    Po co ludziom teatr?

  To jedno z pytań, na które poszukiwali odpowiedzi podczas tegorocznych, dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie szkoły branżowej.

    Wchodząc na scenę, wnosimy na nią

pojedyncze życie, które ma zdolność

pomnażania energii. Ożywia ona

innych, sprawia, że rozkwitają

 i stają się bogatsi wewnętrznie.

 

Fragment orędzia egipskiej

aktorki Samihy Ayoub

 

    Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca. Z tej okazji uczniowie szkoły branżowej i zagłębiali się w niezwykły i fascynujący świat teatru.

    Najpierw wysłuchali wykład i prezentację historii i funkcjonowaniu tej dziedziny sztuki. Mieli oni możliwość zapoznać się z tą starą dziedziną sztuki w ramach prezentacji pod hasłem Spotkanie z Melpomeną – tajemniczą postacią z greckiej mitologii, muzą tragedii. Dowiedzieli się, co łączy religię z widowiskiem teatralnym i zapoznali ze starożytnym dziedzictwem współczesnej kultury europejskiej. Dostrzegli, jak opowieść zrodzona z dźwięku, ruchu, gestu, słów jest bliska codziennemu życiu. Młodzież uczyła się rozumienia teatru i zobaczyła wiele jego odsłon - różnorodne konwencje teatralne. Krótkie materiały filmowe stanowiły ilustrację poruszanych zagadnień i wprowadzały w świat sztuki o niejednym imieniu.

    Podczas antraktu na uczestników czekały Wafle Teatralne z toruńskiej fabryki Kopernik. A miłośnicy i znawcy teatru otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Wielkie Serce.

    Następnego dnia klasy pierwsze i trzecie wzięły udział w warsztatach w Teatrze Starym. Zajęcia opierały się na ćwiczeniach parateatralnych z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów i przestrzeni Starego Teatru. Miały na celu integrację klas, podniesienie komunikacji, kreatywnego myślenia i kompetencji społecznych. Ćwiczenia warsztatowe zaangażowały całą grupę jednocześnie i niewątpliwie były ciekawym doświadczeniem dla wielu naszych uczniów, zwłaszcza tych, którzy Teatr Stary odwiedzili po raz pierwszy.